BSFS LOGO
BSFS, Inc.


Balticon Film Festival

If you use one of these links you might be leaving the Baltimore Science Fiction Society's site.
BSFS, Inc. is not responsible for the content of sites to which we link.
We hope they might contain something to amuse or illuminate you, but we do not control them.
If you feel the link might be inappropriate, let us know at: "webmeister at bsfs dot org"


Balticon Sunday Night Short Film Festival

Every year BSFS, as part of the Balticon Convention, sponsors The Balticon Sunday Night Short Film Festival (BSNSFF), held traditionally on (surprise!) Sunday night. Award ribbons are given for audience-selected best animated, live action and specialty films (science fact, music videos) as well as director's choice. For entry guidelines, or more information about the Balticon Film Festival, download the Application and Permission to Screen forms or contact filmfestival at balticon dot org.

The BSNSFF sponsors a film premier on Friday night - for Balticon 48, we are offering two film premiers:  Found In Time, written and directed by independent filmmaker Arthur Vincie is our Sunday Morning Film Premier. Shotgun Mythos, season 2 is also offered — schedule TBA.

To submit your film to the Balticon 48 Sunday Night Short Film Festival, download the details, Application and Permission to Screen forms. Submission instructions are included with the documents.

Call For Submissions

Dear Film Maker:

We would like to invite you to submit one or more short film(s) for screening on Sunday, May 25, 2014, at The Sunday Night Short Film Festival (B47SNSFF) held at Balticon 48, the Maryland regional science fiction convention, produced by the Baltimore Science Fiction Society. Our focus is on science fact, science fiction, fantasy and horror live action and animation projects under 52 minutes run time. We prefer films completed in the 2 years prior to the festival year, i.e. after January 1, 2012, but will consider older works that have not been screened at other festivals.

If you are interested in this screening opportunity, download the Application and Permission to Screen forms from this web page, complete and sign and include them with your Region 0 or 1 NTSC DVD submission. Films should be shipped in time to be in our hands by May 1st if you want your film to be listed in our program book. The address to send DVD film festival submissions to is on the forms.

Alternatively, a file or a download link for a submission can be emailed with completed forms to:

filmfestival@balticon.org

Finalists are invited to attend Balticon 48 -- we are happy to host 2 representatives from each selected film as our guests, and invite them to participate in our filmmaking program panels. We are not able to offer to pay for transportation, meals or hotel accommodations, but film representatives are welcome to join our staff and volunteers for home-made lunches and dinners throughout the convention weekend (Friday through Monday).

For more information about Balticon 48, please visit the Balticon website at www.Balticon.org. (The Balticon website will be undergoing revisions and updates as more program information becomes available.)

Sincerely

Director Signature

Jonette Butler, Director/Coordinator
Balticon 48 Sunday Night Short Film Festival

See us at Short Film Central

Results of Previous Year's Film Festivals

Balticon 46 Film Festival 2012 Audience/Director Awards.


Best Animated Short: The Chase — Philippe Gamer, director
Best Live Action Short: The Oblique Sector — Jason M. Reulet, director
Best Specialty Film/Music Video: Eye of the Storm — Christopher Alender, director
Directors Choice: Alchemy and Other Imperfections — Zachary Rothman, writer/director
2nd Place Animated: Eleven — Josh Marvel, director
3rd Place Animated: Le Vilain de petit carre — James and Robert Dastoli, directors
4th Place Animated: Wiggle Room — Joey Shanks, director
2nd Place Specialty Film/Music Video:Better Be Goin' — Robert Fernandez-Ferreira, directors
2nd Place Live Action:Dr. Grodberts: The Deadlist Game — James Cunningham, director
3rd Place Live Action:Certified — Luke Asa Guidici, director
4th Place Live Action:Asternauts — Marta Masferrer, director
5th Place Live Action:Archetype — Aaron Sims, director
6th Place Live Action:Nede — Izabela Ciesinsk, director
7th Place Live Action:Yuri Lennon's Landing on Alpha 46 — Anthony Vouardoux
8th Place Live Action:Single Player — Pawel Soja, director
9th Place Live Action:Cache, a Firefly fan film — Clifford Ackman, producer
10th Place Live Action:Rust Valley — John Whoriskey, Jr., director; Ryan Dolton writer
11th Place Live Action:Padlocks — Ettore Nicoletti, director
12th Place Live Action:Alter Ego — Gabe Fremuth, writer/director
13th Place Live Action:When Will It Be Silent — Dan Sachar, director
14th Place Live Action:This Is Entity One — Gregory Raw, director

Balticon 45 Film Festival 2011 Audience/Director Awards.


Best Animated Short: Zero — Christopher Kezelos, director
Best Live Action Short: Dead on Time — Kostos Skiftas, Andreas Lambropoulos, directors
Directors Choice-Animated Sintel — Colin Levy, writer/director
Directors Choice-Live ActionCorbin — Brent Weichsel, director
2nd Place Animated: Virus — Fred Mangan, director
3rd Place Animated: Machines of the Working Class — James and Robert Dastoli, directors
4th Place Animated: Sintel — Colin Levy, director
5th Place Animated:Hambusters — Paul Alexandre, Maxime Cazaux, Dara Cazamea, Romain Delauney, Bruno Ortolland, directors
6th Place Animated:Dr. Time Travel to the Rescue — Clyde James Aragon, director
6th Place Animated:The Wonder Hospital — Boemsik Shimbe Shim, director
2nd Place Live Action:Captivus — Casey Patrick Tebo, director
3rd Place Live Action:Hector Corporation — Gary H. Lee, writer/director
4th Place Live Action:Cockpit: The Rule of Engagement — Jesse Griffith, writer/director
5th Place Live Action:We, Time Machines — Raul Navarro,director
6th Place Live Action:Passing — Kris Holodak, director
7th Place Live Action:Everything is Super — Gareth Davies, director
8th Place Live Action:Gilles Corporation — Chris Shepard, director
9th Place Live Action:Arms Race — Nigel Clagg, director
10th Place Live Action:Lonely — Tara Garwood, director
11th Place Live Action:The Clearing — Seth Larney, director
12th Place Live Action:Corbin — Brent Weichsel, director
13th Place Live Action:Job Interview with a Vampire — Sarah P. Steele, director
14th Place Live Action:Toothless — Steve Dorrington, director
15th Place Live Action:10.09.09 — David Franklin, writer/director
16th Place Live Action:Au Commencement (In the Beginning) — Chris Shepard, director
Specialty ShortElfquest: A Fan Imagining — Stephanie Thorpe, Paula Rhodes, directors

Balticon 44 Film Festival 2010 Audience/Director Awards.


Best Specialty Short(science fact or music video): This Too Shall Pass (music video) — Directors: OK Go, James Frost, Synn Labs
Best Animated Short: ETA — Henrik Bjerregaard Clausen, Director
Best Live Action Short(tied score): The Legacy — Mike Doto, writer/director
Best Live Action Short(tied score): Android Love — Lee Citron, writer/director
Directors Choice-AnimatedThe Painter of Skies — Jorge Morais Valle, writer/director
Directors Choice-Live ActionMy Friend Josh — Shaun Springer, director
2nd Place Animated: Back To Life — Mike Salva, director
3rd Place Animated: Santa: The Fascist Years — Bill Plympton, writer/director
4th Place Animated: Vegeterrible — Henrik Sønniksen, Benjamin Nielson, directors
5th Place Animated:Lifeline — Andres Salaff, writer/director
6th Place Animated:The Astronomer's Dream — Malcolm Sutherland, writer/director
2nd Place Live Action:Measured Sacrifice — Ann Arbor Films, John Whitney, writer/director
3rd Place Live Action:The Frustration With Animation — Bryan Alexander, director
4th Place Live Action:Pos+tive — Lonnie Martin, director
5th Place Live Action:The Anachronism — Matthew Gordon Long, director
6th Place Live Action:The Sweet Hand of the White Rose — Davide Melini, director
7th Place Live Action:Cut|Paste — Thomas Fosseli, Fredrik A. Sundbye, directors
8th Place Live Action:Current — Jordan Sharon, Brian May, directors
9th Place Live Action:Burden — Michael David Lynch, writer/director
10th Place Live Action:S. S. Humanity — Matthew Ladensack, director
11th Place Live Action:Duel of the Overmen — Brendon DeVore, director
12th Place Live Action:Mind Void — Kyle Von Tonder, writer/director
13th Place Live Action:Harley Quinn's Big Blind Date — Jason Damian, director
14th Place Live Action:A Hot Meal — Jamison Derfler, writer/director
15th Place Live Action:The Flash: Crossover — Jason Damian, director
2nd Place Specialty ShortDoes TV Make You Fat? — Denis van Waerebeke, director

Balticon 43 Film Festival 2009 Audience/Director Awards.


Best AnimatedBurning Safari — Created by: Vincent Aupetit, Maxime Maleo, Aurelien Predal, Florent de la Taille, Claude-William Trebutien, Jeanne Irzenski
Best Live ActionThe Hunt for Gollum — Chris Bouchard, director
3rdSix Impossible Things — Patrick VandenBussche, writer/director
4thAlliance — Ajmal Zaheer Ahmad, writer/director; Dr. Gemal Seede, writer
5thThe Lift — Kenneth Evans, writer/director
6thThru — Christopher J. Ewing, director
7thThe Space Stone — Angel Declet, writer/director
Directors ChoiceCronos — Juan Pennisi, writer/director


Balticon 42 Film Festival 2008 Audience Award Ranking.


1The End is Night — James Cotter, Director550 points
2The Toll — J. Zachary Pike, Director516 points
3The Ungone — Simon Bovey, Director509 points
4Eli — Josh Lee Kwai, Director503 points
5A Gentlemen's Duel — Franciso Ruiz & Sean McNally, Directors494 points
6Postcards From the Future — Alan Chan, Director484 points
7Memory Sticks — Kris Holodak, Director480 points
8Hugh — Matthieu Navarro, Sylvain Nouveau, Francois Pommiez, Aurore Turbe, Creators454 points
9Final Run — Kenneth Foley, Director392 points
10Light Sabers — Travis Boles, Director367 points
11Replay — Anthony Voisin, Zakaria Boumediane, Fabien Felicite-Zulma, Camille Delmeule, Creators330 points
1272 Hours From Now — David Procter, Peter King, Directors284 points

Balticon 41 Film Festival 2007 Audience Award Ranking.


1Hide and Seek (G) — Chris Romano, Creator/Director645 points
2Delivery (G) — Till Novak; framebox.de628 points
3Bastards of Kirk (PG-13) — Director: Logan Lubera592 points
4Starship Groove (G) — from Animusic2 www.animusic.com551 points
5The Bushman of Bunyip Billabong(G) — Cameron Edser and Michael Richards492 points
6Dark Operations: A Dark Odyssey Begins (PG) — Rising Phoenix Productions370 points
7Copenhagen Cycles (G) — Eric Dyer359 points
8First World: The Revelation of Mankind (PG) — Written by Mark Lund, Directed by Adam Starr337 points
9The Vibranator (R) — Tepid Fish Productions.304 points
10Nebulous 1 (G) — David Wanger; soundscapes by Seiss.199 points

Do you want to shop for books or gift items??
Do you want to Help BSFS at the same time?
Click here to go shopping @ Amazon.
"webmeister
at bsfs dot org"
Site
Map
BSFS
ADDRESS
Back
to Top
This site brought to you by
The Baltimore Science Fiction
Society, Inc.
Site Meter
BSFS
Supports
BWSMOF Logo
Created on bsfs.org - 08/24/2001
all maintenance is performed by:
"webmeister at bsfs dot org"
using arachnophilia Arachnophilia
New BSFS Banner by Ed Edman
Version DA-5 - 5/29/2009
Free BSD Plug
plug for apache
"Hugo Award", "Worldcon", and "NASFiC" are service marks of the
World Science Fiction Society, an unincorporated literary association.
"Balticon" is a service mark of the Baltimore Science Fiction Society, Inc.